یزدفردا:روزنامه شرق نوشت: «شبکه ورزش بار دیگر مخاطبانش را غافلگیر کرد. وقتی خبر پخش زنده دیدار تیم‌های اودینزه و فیورنتینا روی تلکس این شبکه ثبت شد، کمتر کسی تصور می‌کرد گزارشگر این مسابقه کسی باشد که همین دو هفته پیش توسط همین شبکه با بیانیه شدیداللحنی برای مدت نامعلومی محروم شده بود. «علیرضا علیفر»، گزارشگر پرحاشیه‌ای که به‌واسطه تلفظ‌های عجیب‌وغریبش و اطلاعات گاه‌وبی‌گاه اشتباهش یک سالی است به واسطه فضای مجازی سر زبان‌ها افتاده، در جدیدترین و آخرین اقدام خود نام سیدجلال حسینی را به‌عنوان یکی از بازیکنان لوانته در تقابل با رئال‌ مادرید خواند و اصلا هم شک نکرد که کاپیتان پرسپولیس چطور هم‌زمان می‌تواند در دو تیم و در دو قاره متفاوت بازی کند و حتی این سؤال را حین گزارش مطرح نکرد که تشابه اسمی جالبی برای بازیکن لوانته و کاپیتان سرخ‌ها رخ داده است.

همین سوتی و اشتباه عجیب علیفر در فضای مجازی آن‌ قدر «وایرال» شد که این شایعه مطرح شد که شخص علیفر از قصد چنین اشتباه خنده‌داری را حین گزارش کرده تا بار دیگر سر زبان‌ها بیفتد؛ هر چند با شناختی که علیفر از خودش در جامعه فوتبالی‌ها نشان داده، شکل‌گرفتن چنین فرضیه‌ای اصلا دور از انتظار نبود، به همین دلیل علیفر مصاحبه‌ای را با یکی از رسانه‌ها انجام داد که چنین اشتباهی به‌هیچ‌وجه از قصد نبوده و یکی از سایت‌های معتبر با درج اشتباه نام سیدجلال حسینی باعث شده تا چنین اشتباهی حین گزارش زنده مسابقه فوتبال رئال‌ مادرید و لوانته شکل بگیرد. علیفر همچنین شایعه شرط‌بندی را رد کرد.

شبکه ورزش اما در اقدامی جالب و البته برای اولین‌ بار با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد علیرضا علیفر یا همان سرهنگ فضای مجازی به‌دلیل اشتباهات مکرر در طول مسابقه برای مدتی از گزارشگری فوتبال محروم خواهد بود: «در پی اشتباه فاحش علیرضا علیفر در گزارش بازی رئال‌ مادرید و لوانته، شبکه ورزش سیما به‌منظور بررسی بیشتر درباره دلایل بروز این اشتباه، ایشان را تا اطلاع ثانوی از گزارش مسابقات در این شبکه محروم خواهند کرد و پس از بررسی بیشتر موضوع، مدت‌ زمان قطعی محرومیت ایشان اعلام خواهد شد.»

بعد از انتشار خبر محرومیت علیفر از گزارش، او نیز به سیم آخر زد و در مصاحبه با یکی از سایت‌ها خبر از لژیونرشدنش به‌عنوان گزارشگر و مدیر تولید یک شبکه لس‌آنجلسی داد: «من از دیشب تا امروز ساعت ۹ صبح در حال مکالماتی با خارج از کشور بودم و تلفن‌هایی را که از ایران می‌شد نمی‌توانستم جواب بدهم. یک رادیو و چند شبکه فارسی‌زبان لس‌آنجلس و همچنین یک شبکه خبری با من تماس گرفتند. من به زودی راهی ترکیه می‌شوم و اگر شرایط درست پیش برود و به توافق برسم، به آمریکا خواهم رفت.»

البته که علیفر منت به سر تمامی مسئولان گذاشت و اعلام کرد به‌ هیچ‌ وجه قوانین کشور را زیر پا نمی‌گذارد و با شبکه‌ای همکاری خواهد کرد که مورد تأیید کشور ایران باشد. مهاجرت علیفر اما به سبک مهاجرت مزدک میرزایی جدی گرفته نشد؛ چرا که طی یک سال اخیر این گزارشگر بیش از این که از لحاظ گزارش حرفه‌ای مورد تأیید هواداران فوتبال قرار بگیرد، دست‌مایه طنز در تلگرام و اینستاگرام شده بود. شبکه ورزش که در بیانیه‌اش اعلام کرده بود پس از بررسی تمامی جوانب میزان محرومیت قطعی او را اعلام می‌کند، به بیانیه خود پشت‌ پا زد و ‌یکباره گزارش یک مسابقه از لیگ سری آ را به علیفر سپرد.

شب قبل از این گزارش به گوش علیفر رساندند که قرار است این مسابقه را به‌صورت زنده گزارش کند و حالا ‌یکباره متحول شده و حرف از خدمت به کشور و عدم مهاجرت به آمریکا می‌زند. او به ورزش ۳ گفت: «من هیچ‌جا نرفته‌ام و هیچ‌جا هم قرار نیست بروم. من فرزند ایران هستم و تا نفس می‌کشم به خاک مقدس سرزمینم وفادارم و افتخار می‌کنم که از طریق سیمای جمهوری اسلامی ایران با مردم کشورم در ارتباط هستم.»

رویه‌ای که شبکه ورزش در پیش گرفته این ریسک را به همراه دارد که گزارشگران بدون هیچ واهمه‌ای می‌توانند اشتباهات عجیب‌ و غریب مرتکب شوند، تهدید به مهاجرت کنند و در آخر با سلام و صلوات بعد از دو هفته آنتن را در دست بگیرند.»

  • نویسنده : یزدفردا
  • منبع خبر : خبرگزاری فردا